loader image

BOOST E-Sports

Geleceğin Oyun Kumandası NYX!

Oyun kumandaları, gelişen teknoloji ile birlikte daha da iyi hâle gelmeye devam ediyor. Dell, dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden olan CES 2023 (Tüketici Elektroniği Fuarı) kapsamında yepyeni bir oyun kumandasını tanıttı. Concept Nyx olarak adlandırılan bu cihazın, sahip olduğu özelliklerle geleceğin Gamepad’lerine referans olması bekleniyor.

Dell’in tanıttığı cihazın bir konsept olduğunu, şirketin bu kontrolcüyü satma gibi bir niyetinin olmadığı belirtildi. Kumanda, yine aynı isme sahip olan ve geçtiğimiz yıl tanıtılan Nyx’in ikinci versiyonu sayılıyor. 2022’de tanıtılan Gamepad, bir sunucuya bağlanarak evin her yerinde kolayca oyun oynamanıza olanak sağlıyordu. Ayrıca tek kontrolcü ile evinizdeki tüm ekranlardan oyun oynayabileceğiniz; hatta aynı anda iki oyunu bile oynayabileceğiniz belirtilmişti.

Büyük Boyutlu Donanım Gerekli!

Bugün gösterilen Nyx de bir önceki versiyonuna bazı yenilikler ekleyerek geleceğin oyun kumandalarının nasıl olacağı konusunda bizlere bir fikir veriyor. Konsept cihazın sunduğu şeylerden yararlanmak için evin ağına bağlı olan büyük boyutlu bir donanıma ihtiyaç var. Bu sunucu, Xbox’tan PlayStation’a kadar birçok farklı kontrolcüden ilham alan Nyx’in rahatça kullanılmasını sağlıyor.

Parmak İzi Sensörüne Sahip!

Kumandada son oynadığınız oyunu hızlı bir şekilde açmayı sağlayan bir parmak izi sensörü yer alıyor. Bu, cihaz eğer birden fazla insan tarafından kullanılıyorsa oldukça yararlı olabilir. Özelleştirmeler bununla da sınırlı değil. Tuşları kendinize göre ayarlamanız mümkün; böylece her kullanıcı, dokunsal geri bildirim seviyesini tercihine göre ayarlayabiliyor.

Bunun yanı sıra kumandanın sol tarafında, yön tuşlarının olduğu yerde yuvarlak bir dokunmatik bölüm yer alıyor. Bu da cihazın aynı zamanda bir mouse olarak kullanılmasını sağlarken oyunlarda farklı işlevlerin yerine getirilme imkanı sağlıyor.

Kaynak : https://www.webtekno.com/lenovo-concept-nyx-oyun-kumandasi-h131130.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir