loader image

BOOST E-Sports

Başarılı Bir Espor Oyuncusu Olmak İçin Yapılması Gereken 9 Madde

1-Motivasyon

person sitting on gaming chair while playing video game


Espor oyuncusu olmak için ihtiyacınız olan ilk ve en önemli şey iyi bir motivasyona sahip olmak. Profesyonel bir oyuncu olmadan önce pek çok zorlukla karşılaşacağınız bu yolda, iyi bir motivasyona sahip olmanız gerekiyor. Oynadığınız oyunu severek oynamanız, sizin için bir avantaj sağlayacaktır.

2-Doğru Oyunu Seçmek

person using computer


İhtiyacınız olan bir diğer madde ise kendiniz için en doğru oyunu seçmek. Doğru oyunu seçerken köklü ve gelecek vadeden bir oyun tercih etmek sizin için avantaj olur. Böylece büyük topluluklara ve ödül havuzuna sahip bir oyun için mücadeleye girebilirsiniz. Ancak bunun dezavantajı ise hâlihazırda bulunan kalabalık oyuncu kitlesi arasında yeni bir oyuncu olarak kendinizi tanıtmak olacaktır.

3-Oynadığınız oyunun topluluğa katılın

oyun toplulukları

Profesyonel oyunlar bireysel yeteneklerle ilgili olduğu kadar, oyunu çevreleyen kültürle de ilgilidir. Belirli bir oyunun temellerini öğrenmek için çok fazla zaman harcamadan önce, forumlarda ve oyuncuların toplandığı diğer yerlerde biraz zaman geçirmeniz gerekiyor. Deneyim, önünüzdeki yolun daha iyi bir göstergesini sağlayacak ve profesyonel oyuncu yolculuğunun kişisel hedefleriniz ve motivasyonlarınızla uyumlu olup olmadığına karar vermenize katkıda bulunacak.

Kendinizi bir oyunun sahnesine kaptırmak, kariyerinizi ilerletmek için çok önemlidir, bu nedenle diğer oyuncuların arkadaşlığından keyif aldığınızdan emin olun. Ayrıca oyunların gelişen metasını takip etmeniz seçtiğiniz oyunu çok daha etkili ve iyi oynamanızı yardımcı olacaktır. Bu topluluklar sayesinde oyunların metalarını da yakından takip edebilirsiniz.

4-Ekipmanlarınızı geliştirin

black computer keyboard on white table

Bilgisayarınız için ekipmanlar söz konusu olduğunda boyut, ağırlık ve hassasiyet açısından değişen pek çok seçenek var. Bu seçeneklerden oyununuz ve oynayış şekliniz için en iyisini seçmelisiniz. Ekipman konusunda fikir edinmek için profesyonel espor oyuncularının kullandıkları ekipmanları araştırabilirsiniz. Espor oyuncularının evde ya da antrenman yaparken kullandıkları ekipmanlar sahnede kullandıkları ile aynı ekipmanlar oluyor. Bu da ekipmanın espordaki önemini göstermeye yetecek bir kanıt olarak görülüyor.

Bilgisayarınızın donanımının tutarlığı da oldukça önemli bir madde. Profesyonel oyun etkinliği organizatörleri, gecikme ya da FPS düşüşleri ile oynanışı engellemeyecek sistemler seçme konusunda oldukça dikkatli davranıyorlar. Kendi bilgisayarınızın performansı da tam olarak buna uyumlu olması gerekiyor. Oyununuzu oynayacağınız sisteminizin oyunda size zorluk çıkarmaması gerekiyor.

5-Pratik yapın

Profesyonal bir esporcu olmak isteyenlerin en çok yapması gereken şey ise pratik diyebiliriz. İlk olarak, oyunun mekaniğinde ustalaşmalısınız. Kas hafızanıza yer edene kadar oyuna özgü becerileri öğrenmeye odaklanarak işe başlayabilirsiniz. Bu ister bir MOBA’da son vuruş ya da ister bir FPS’te nişan alma olsun, bu becerilerin kas hafızanıza yerleşmesi sizler için oldukça kolaylaştırıcı olacak.

Oyunlardaki becerilerinizi geliştirirken, oyunun stratejilerini de araştırmanız sizin için avantaj sağlayacaktır. Profesyonel espor maçlarını izleyerek metadaki karakterleri kullanmayı, oyunun haritasını ve durumsal stratejileri öğrenebilirsiniz. Hem videolar hem de canlı yayınlar, profesyonellerin oyun içi alışkanlıklarını öğrenmek için harika kaynaklar. Her yerde bulabileceğiniz bu videolar size oyunu nasıl oynamanız gerektiğine dair bir referans noktası da sağlayabilir. Ayrıca kendi oyunlarınızı kaydedip hatalarınızı izleyerek hatalarınızdan dersler de çıkarabilirsiniz.

6-Kendinize bir takım bulun

man using video game control pad beside man using computer keyboard sitting and playing video games

Ciddi bir rakip olarak itibar kazandığınızda, bir takım bulmalısınız. Başkalarıyla özellikle sizden daha iyi olan veya farklı becerilere sahip olanlarla birlikte oynamak, bir oyuncunun yaşayabileceği en değerli deneyimlerden biri olarak sayılıyor.

7-Yarışın ve Fark Edilin

espor oyunları

Oyunda iyi olmak yetmemekle birlikte diğer önemli husus ise rekabet basamaklarını tırmanmanıza yardımcı olacak bağlantılar kurmaktır. Daha rekabetçi lobilerde yerinizi bulduğunuzda artık bir network oluşturmaya başlayabilirsiniz. Daha iyi oyuncularla bağlantı kurmak için kaliteli bir rakip olarak konumunuzu kullanabilirsiniz.

8-Yayın yapın

black flat screen computer monitor

Yeteneklerinizi dış dünyaya göstermeniz gerekiyor. Bu sebeple oyununuzu göstermeniz ve adınızı duyurmanız, Twitch ya da YouTube Gaming gibi yayın hizmetlerinde yaptığınız yayınlara bağlı olabilir. Yayın yaparak, herkesin becerilerinizi görebilmesi için oyundaki yeteneklerinizi gösterebilirsiniz.

9-Dengede kalın

Her ne kadar esporcu olma yolu sizi bilgisayar başına daha çok bağlayacak olsa da, vücudunuzu dengede tutmanız gerekiyor. Profesyonel espor oyuncularının çoğu düzgün beslenip egzersizlerini asla aksatmıyorlar. Bilgisayarın başında geçirmedikleri süreyi verimli geçirmeleri de onları tükenmişlik sendromundan koruyor. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, nihayetinde profesyonel organizasyonları çekecek becerileri geliştirmek için yeterince uzun süre motive kalmanıza izin verecektir.

Kaynak : https://www.webtekno.com/basarili-bir-espor-oyuncusu-olmak-icin-yapilmasi-gerekenler-h114608.html , https://www.bynogame.com/tr/haberler/basarili-esporcu-olmak-icin-gerekenler?gclid=Cj0KCQjwk5ibBhDqARIsACzmgLQJCF8TeRaLVkG7nuQmwrfUwQBW49doXEkKsw2c-AWQkBhD_8rWTHQaAjzqEALw_wcB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir